Wybór i urządzenie klatki.

 

Klatka powinna stać się domem dla ogonków, ich własnym kątem, miejscem w którym lubią przebywać i w którym czują się bezpiecznie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby każdy właściciel dołożył wszelkich starań, żeby klatka spełniła wymagania szczura, zapewniła mu komfort i wygodę.

Możliwości wyboru klatek dla zwierząt są niemalże niezliczone. Na rynku istnieje wiele różnorodnych modeli klatek. Różnią się one kształtem, kolorem, wielkością, ceną i jakością wykonania. Możesz nabyć klatkę w sklepie zoologicznym, za pośrednictwem Internetu, lub nawet sam ją zbudować. Nie ma większego znaczenia, czy według producenta czy sprzedawcy klatka była przeznaczona dla szczurów, fretek, szynszyli, czy ptaków. Ważne jest, żeby zwierzak czuł się w niej komfortowo. Niestety, wiele klatek które są sprzedawane z dedykacją dla szczurów, zupełnie się dla nich nie nadaje.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klatki?

Cenną wskazówką przy wyborze odpowiedniej klatki może byś skorzystanie z przygotowanego do tego celu kalkulatora, którego kilka wersji można znaleźć w Internecie. Jedną z nich jest kalkulator z tej strony. Wskazane jest żeby minimalna powierzchnia przypadająca na jednego szczura wynosiła 0,04m3-0,07m3 lub więcej, przy czym ideałem byłoby, gdyby nie była mniejsza niż 0,06m3.

Warto jednak pamiętać, że kalkulator ten powinien być tylko wskazówką, nie zaś ostatecznym predykatorem wyboru klatki. Szczury różnią się między sobą. Niektóre z nich mogą potrzebować więcej miejsca inne zadowolą się nieco mniejszą przestrzenią. Samce są zazwyczaj dużo większe od samic, mogą być też bardziej terytorialne, więc mogą zająć nieco więcej miejsca. Samiczki są z kolei dużo bardziej aktywne, więc warto zapełnić im warunki do harców.

Zanim zdecydujemy się na zakup klatki warto pomyśleć także o innych kwestiach.

Ważnym czynnikiem przy wyborze klatki jest też odstęp miedzy prętami. Dla dorosłych samców może być większy, jednak dla samic i młodych szczurków nie powinien przekroczyć 1,2cm.

Kuwety niektórych modeli klatek maja wystające narożniki przy dnie (widoczne na zdjęciu) – szczury, mając o co zahaczyć zęby, chętnie wygryzają w nich dziury. Klatka z dziurawą kuwetą nie nadaje się do dalszego użytku, a szczury mogą zrobić sobie krzywdę, jeśli podczas niekontrolowanej wycieczki poza klatką dobiorą się np. do kabli. Warto poszukać modelu, który będzie miał gładką, lub jeszcze lepiej – wykonaną z metalu, kuwetę. Niestety modeli, które posiadają te zalety jest na rynku stosunkowo niewiele. Jeśli kuweta od wybranej klatki jest narażona na obgryzanie, dobrze zdecydować się zawczasu na zabezpieczenie odstających fragmentów, na przykład przytwierdzając  do nich metalową listewkę.

Klatka powinna być wygodna nie tylko dla szczurków – nam też przyda się kilka udogodnień. Ogromnym ułatwieniem dla właściciela są duże drzwiczki – zapewniają łatwy dostęp do klatki, co bardzo usprawnia codzienne obowiązki. Można łatwo dosypać jedzenia, wymienić ściółkę w kuwetce narożnej, przetrzeć szmatką zabrudzone półki, czy powiesić w klatce świeże hamaki. Jeszcze większym ułatwieniem jest otwierany dach i więcej niż jedno wejście do klatki. Znaczenie ma także wygodne umiejscowienie wszystkich drzwiczek. Dobrze, żeby klatka była łatwa w sprzątaniu. Tu bardzo pomaga odczepiana kuweta i możliwość zmieszczenia klatki w wannie/brodziku, w celu jej umycia. Wysoka/głęboka kuweta znacznie ułatwi utrzymanie porządku wokół klatki - jeśli będzie płytka, olbrzymia ilość ściółki będzie lądowała poza klatką podczas codziennych harców. Jeśli klatka jest duża, wielkim udogodnieniem mogą okazać się kółeczka, na których będzie można ją przesunąć w razie potrzeby.

Warto zwrócić uwagę także na to, jak wykonana jest metalowa część klatki. Pręty z surowego i ocynkowanego drutu bardzo chętnie chłoną zapach, a skuteczne pozbycie się go niemalże graniczy z cudem. Ponadto, bardzo często po pewnym czasie użytkowania początkowo ładne i błyszczące kraty matowieją i pojawiają się na nich brzydkie przebarwienia. Dużo łatwiej utrzymać neutralny zapach prętów powlekanych i lakierowanych, choć niestety i te mają wadę – są bardzo podatne na obgryzanie, a lakier czy powłoka PCV mogą zdzierać się i odpryskiwać, a wtedy odsłonięty drut będzie rdzewiał. Najlepszym wyborem są klatki malowane proszkowo. Nie chłoną zapachów, a farba trzyma się o niebo lepiej, niż przy innych powłokach – te najwyższej jakości nawet po długich latach użytkowania prezentują się rewelacyjnie i nie widać po nich śladów użytkowania. Niestety, zwykle ceny takich klatek są sporo wyższe.

 

Zagospodarowanie klatki.

Dużo ważniejsze, niż sama powierzchnia klatki, jest jej urządzenie. Szczurki lubią mieć w klatce różne domki, norki, półki, koszyczki, tunele, hamaki itp. Dobrze czują się w gęsto zagospodarowanych klatkach. Lubią przeciskać się miedzy elementami wyposażenia, mieć swoje kryjówki, wspinać się i skakać, a także mieć miejsce do zabaw i snu. Wyposażenie z drewna, które często jest kupowane w zestawie z klatką, jest bardzo mało praktyczne, więc lepiej z niego zrezygnować. Drewno bardzo szybko przesiąka zapachem moczu i odchodów, dlatego lepiej zdecydować się na akcesoria z tworzyw sztucznych. Oprócz akcesoriów, które można znaleźć w sklepach zoologicznych, świetnie sprawdzają się np. duże, plastikowe rury kanalizacyjne ze sklepów budowlanych, miski, koszyczki, plastikowe deski do krojenia z akcesoriów użytku domowego itp. Można wykorzystać też półki wycięte z płyty plexi. Pomysłowość jest wskazana! :)

Szczury rzadko korzystają z kołowrotków, więc nie są one niezbędnym elementem wyposażenia. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na zakup kołowrotka lub talerza do biegania, upewnij się, że nie będzie on za mały! Minimalna średnica kołowrotka dla szczurów to 30cm. Zbyt mały kołowrotek może doprowadzić do uszkodzenia szczurzego kręgosłupa!

Koniecznym wyposażeniem klatki jest pojemnik na karmę i wodę. Do zaspokajania szczurzego pragnienia najlepiej nada się poidełko dla gryzoni, najlepiej kulkowe lub z "kranikiem" – poidła w przeciwieństwie do misek zapewniają czystość i świeżość wody przez dłuższy czas - woda podawana w misce jest szybko zanieczyszczana i rozlewana. Zamiast miseczek na karmę polecałabym wiszące karmniki - takie jak dla ptaków, lub zrobione z niedużego pojemniczka lub wiaderka, ponieważ jedzenie z misek jest szybko wyrzucane i mieszane ze ściółką.

Dobrze jest zdecydować się na wstawienie szczurkom do klatki kuwetki narożnej - i nauczenie ich korzystania z niej. Znacznie ułatwi nam to utrzymanie czystości w klatce i pomoże uniknąć problemu z brzydkimi zapachami. Lepszym wyborem będzie większa kuweta, np. taka dla fretki czy królika, niż malutkie kuwetki dla chomików. Jeśli masz sporo miejsca w klatce, dobrze sprawdzi się też najmniejszy rozmiar prostokątnej kuwety dla kota.

  

 

Treść artykułu stanowi moją własność. Obowiązuje zakaz kopiowania i rozpowszechniania bez zgody autora.

 

Copyright © 2013 Wonderland rattery, Olga Szymak. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!