Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
 
 

Kilka słów o hodowli...

Wonderland to mała, amatorska, domowa hodowla szczurów rasowych, prowadzona z pasją, miłością i zaangażowaniem. W 2013 roku została zarejestrowana w holenderskim związku hodowców gryzoni - Nederlandse Knaagderenfokkers Vereniging, pod numerem NKV 00578. Mamy duże doświadczenie w hodowli gryzoni. Wcześniej, pod tą samą nazwą, prowadziłam hodowlę myszy rasowych, a szczury jako zwierzęta domowe mieszkają ze mną już od długiego czasu.

 Hodowla szczurów sprawia mi wiele radości. Zwierzęta są moją pasją od kiedy pamiętam. W moim domu zawsze mieszkały psy, koty, ptaki i gryzonie. Od wielu lat interesuje mnie również genetyka, która ma wielkie znaczenie w hodowli zwierząt. Dzięki rozległej wiedzy na temat dziedziczenia jest mi łatwiej dobierać pary hodowlane tak, by zminimalizować wystąpienie różnych chorób genetycznych, jednocześnie zwiększając szanse na przekazanie pożądanych cech potomstwu.

Najważniejsze dla nas jest dobro zwierzaków, które traktujemy jak domowników. Dbamy o ich zdrowie, zbilansowaną i pełnowartościową dietę, odpowiednią kondycję, stan psychiczny i ogólne zadowolenie. Ani dorosłym szczurom, ani maluchom, które rodzą się w naszej hodowli, nie szczędzimy pieszczot, zapewniamy im miejsce i warunki do zabaw, wybiegi. Na co dzień dostają zdrowy, zbilansowany i  różnorodny pokarm. Dzięki temu maluchy mogą dobrze się rozwijać, są zdrowe, silne i odporne. Dobra socjalizacja od pierwszych chwil życia, różne miejsca zabaw, kontakt z ludźmi i nowymi przedmiotami, oprócz codziennej satysfakcji i szczęścia, zapewniają im większą śmiałość, ciekawość świata oraz sprzyjają łatwiejszemu przywiązaniu się do nowego opiekuna. Tak troskliwa opieka pozwala też na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji i problemów, zarówno wychowawczych i zdrowotnych, które często przytrafiają się właścicielom gorzej zsocjalizowanych, źle odżywionych, czy przedwcześnie oddzielonych od matki maluchów, na które łatwo natrafić np. w sklepach zoologicznych czy w pseudohodowlach.

Rozmnażamy nasze szczurki w sposób odpowiedzialny, a nasza hodowla nie jest „rozmnażalnią”. Mioty, które wychodzą spod naszego przydomka są bardzo przemyślane, a rodzice starannie dobierani. Do hodowli dopuszczamy jedynie szczury zdrowe, w doskonałej kondycji, które nie wykazują objawów agresji. Samiczki są odpowiednio przygotowywane do ciąży i porodu, mają zapewnione bogate w białko i witaminy pożywienie, ciszę i spokój, które są im niezbędne do prawidłowej opieki nad potomstwem. Nasze samiczki ufają nam, a nasza obecność w okolicy gniazda ich nie stresuje, więc małe szczurki są brane na ręce od pierwszych dni życia, dzięki czemu od początku kojarzą zapach człowieka z ciepłem i bezpieczeństwem. Nowonarodzone szczurki dorastają pod naszym czujnym okiem. Regularnie kontrolujemy, czy szczurki rosną i rozwijają się prawidłowo. Maluszki zaczynają opuszczać hodowlę w wieku pięciu tygodni – jest to idealny wiek, w którym są już w pełni samodzielne.

Głównym celem naszej hodowli jest wyhodowanie szczurków, które będą doskonałymi towarzyszami i przyjaciółmi dla ludzi, przez jak najdłuższy czas. Z tego właśnie powodu do hodowli wybieramy szczurki łagodne i towarzyskie oraz staramy się zminimalizować możliwość wystąpienia chorób genetycznych. Ważną cechą szczura domowego jest dla nas również inteligencja, więc staramy się rozwijać ją u naszych szczurów, oraz selekcjonować te, które odznaczają się największym nasileniem tej cechy.

Na chwilę obecną nie skupiamy się na hodowli żadnej konkretnej odmiany barwnej, rodzaju sierści czy budowy. W naszych miotach spotkać będzie można szczury różnych kolorów, z uszami dumbo i standardowymi, z kręconą, falowaną i gładką sierścią. Wygląd szczura jest dla nas wartością drugorzędną.

 

 

Copyright © 2013 Wonderland rattery, Olga Szymak. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!