Wybór szczura: samiec czy samiczka?

 

Jedną z pierwszych decyzji, jaką trzeba podjąć po zdecydowaniu się na przyjęcie pod swój dach szczurów, jest wybór płci swoich nowych zwierzaków. Zarówno samiczki, jak i samczyki mogą być wspaniałymi towarzyszami, jednak istnieją między nimi znaczące różnice, które dobrze jest wziąć pod uwagę przed wyborem swojego nowego pupila.

Poniżej postaram się przedstawić podstawowe różnice między płciami u szczurów. Zaprezentowane tutaj zestawy cech są typowe dla dużej części szczurów trzymanych w domach. Chciałabym jednak zaznaczyć, że poniższe opisy nie są gwarancją, że konkretny przedstawiciel danej płci będzie posiadał dokładnie takie usposobienie. Od każdej reguły zdarzają się wyjątki, a szczury to zwierzęta bardzo inteligentne, posiadające rozbudowane zachowania społeczne i całą masę indywidualnych cech. Każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny charakter i należy o tym pamiętać.

 

Samce:

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, kiedy widzimy dorosłego samca szczura jest jego wielkość. Samce ważą zazwyczaj od 400 do 600 gramów (choć zdarzają się też cięższe osobniki), co oznacza, że mogą być nawet dwukrotnie większe od samiczek. Zazwyczaj mają dłuższe i nieco sztywniejsze futro, zdarza się też u nich łupież o podłożu hormonalnym.

Samce szczurów są zazwyczaj spokojniejsze, czasem nieco „ciapowate”, bardziej przyjacielskie, skore do przytulania i pieszczot. Są też mniej niezależne i o wiele bardziej skłonne do spędzania czasu ze swoim człowiekiem. Zazwyczaj łatwiej jest je ułożyć, nauczyć, co wolno im robić, a czego nie. Nie są też aż takimi niszczycielami jak samiczki, co oznacza, że kuwety, hamaki, koszyki i inne elementy wyposażenia klatki, a także pościel i ulubiona bluza mają szanse żyć przy nich nieco dłużej. Agresja nie jest cechą charakterystyczną samców i generalnie nie jest u nich problemem. W przypadku dobrze socjalizowanych szczurków osobniki, które mogą sprawiać problemy w stadzie zdarzają się bardzo sporadycznie, a agresywne zachowania w stosunku do ludzi praktycznie nie występują.

Ludzie często boją się zapachu samców oraz znaczenia przez nie terenu moczem. Zapachy samców i samic rzeczywiście się od siebie różnią, ale moim zdaniem zapach moczu samców wcale nie jest dużo bardziej intensywny. Znaczenie terenu zdarza się osobnikom obu płci, choć rzeczywiście samce robią to nieco częściej. Jest to w pewnym stopniu cecha osobnicza – niektóre szczury nie będą znaczyły terenu wcale, a inne będą to robiły wyjątkowo intensywnie.

Samce są idealnym wyborem dla osób, które chcą mieć szczura do kochania i pieszczenia, które chciałaby móc usiąść ze szczurem na kolanach przed telewizorem, książką czy komputerem i całymi godzinami głaskać go i drapać za uchem. Samca polecałabym również osobom niedoświadczonym oraz takim, które obawiają się, że nie poradzą sobie z trudnym charakterem szczurka.

 

Samiczki:

Samiczki są bardziej eleganckie niż samce. Z reguły są drobniejsze, szczuplejsze, szybsze i bardziej zwinne. Mają też krótszą sierść i nieco bardziej gładkie i miękkie futerko.

Samiczki są zdecydowanie bardziej aktywne, wszędzie ich pełno, niemalże cały czas są w ruchu. Są ciekawskie, interesuje je wszystko wokół. Wielką przyjemność sprawia im eksploracja terenu, z reguły wolą biegać po pokoju, badać wszystkie zakamarki i wspinać się po właścicielu, zamiast siedzieć u niego na kolanach. Samiczki zazwyczaj preferują aktywne zabawy z właścicielem, zamiast drapania za uchem. Wolą otrzymywać raczej niewielką ilość pieszczot, a niektóre w ogóle od nich stronią. Lubią mieć zawsze ciekawe zajęcie, co dobrze jest uwzględnić przy wyposażaniu ich klatki – zrobią użytek z większej ilości zabawek niż samce. Ponieważ samiczki są zwinne i lubią mieć zajęcie, chętniej uczą się sztuczek, czy np. pokonywania różnych przeszkód z toru agility. Są bardziej niezależne, często wolą zajmować się swoimi sprawami. Nieco trudniej nauczyć je, że coś jest zakazane, czy że nie wolno im gdzieś wchodzić. Mają też większe zapędy niszczycielskie – potrafią w jedną noc zamienić wszystkie hamaki w klatce w strzępy, albo przegryźć się przez kuwetę.

Samiczki co 3-5 dni mają rujki. W tym okresie mogą być bardziej nerwowe, płochliwe i trudniejsze do opanowania.

Samiczkom, podobnie jak samcom, zdarza się znaczyć teren. Wydaje się, że nieco łatwiej nauczyć je utrzymywania czystości poza klatką i załatwiania się tylko w wyznaczonym miejscu.

Szczurki płci pięknej będą lepszym wyborem dla osoby, która lubi obserwować szczurze harce i zabawy oraz dla osób, które preferują aktywne zabawy ze zwierzakiem, niż relaksujące pieszczoty, a także dla tych, którzy chcieliby nauczyć szczurka widowiskowych sztuczek.  

 

A może oba?

Posiadanie jednocześnie samców i samiczek jest kuszące. Obie płcie reprezentują sobą inne cechy i wzajemnie się uzupełniają. Należy jednak pamiętać, że trzymanie samca z samicą w jednej klatce nie jest dobrym pomysłem, chyba, że jedna płeć zostanie wykastrowana. Szczury zyskują płodność w bardzo młodym wieku. Nie kastrowane szczurki różnych płci mieszkając razem będą się rozmnażać. Warto zaznaczyć, że szczury nie mają żadnych oporów przed rozmnażaniem się z rodzeństwem czy rodzicami! Samiczka może rodzić mioty nawet co miesiąc. Jej organizm nie ma szans wytrzymać takiego obciążenia, co odbija się zarówno na zdrowiu matki, jak i jej potomstwa. Ze względu na dużą częstość występowania rujek oraz fakt, że do zapłodnienia dochodzi w ciągu zaledwie kilku sekund od spotkania pary, nie jest też możliwe upilnowanie szczurów, by nie doszło do krycia. Nawet wspólne wybiegi nie wchodzą w grę. Dlatego jeśli chcesz zdecydować się na posiadanie szczurów obu płci - musisz zapewnić im oddzielne klatki i pod żadnym pozorem nie wypuszczać ich razem!

 

Treść artykułu stanowi moją własność. Obowiązuje zakaz kopiowania i rozpowszechniania bez zgody autora.

 

Copyright © 2013 Wonderland rattery, Olga Szymak. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!