Przykre zapachy - jak się ich pozbyć?

 

Szczury w oczach wielu uchodzą za śmierdzące zwierzęta. W rzeczywistości jednak zwierzaki te nie wydzielają żadnego nieprzyjemnego zapachu - to ich mocz i odchody nie pachną najlepiej. Wystarczy więc odpowiednio zadbać o środowisko, w którym żyją, aby brzydkie zapachy przestały być uciążliwe dla domowników. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak pozbyć się tego niewygodnego problemu.

 

Nie zapomnij o sprzątaniu!

Żadne sztuczki nie pomogą, jeśli w szczurzej klatce będzie zwyczajnie brudno! :) Regularne sprzątanie klatki jest ważne nie tylko ze względu na zapach – w mokrej ściółce z łatwością namnażają się chorobotwórcze bakterie, a nagromadzenie amoniaku, który jest składnikiem moczu, jest szkodliwe dla zdrowia wszystkich, zarówno zwierzęcych jak i ludzkich, domowników. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jak częstego sprzątania wymaga klatka. Wiele zależy od tego, jak duża jest jej powierzchnia i ile zwierzaków ją zamieszkuje, oraz jak wyczulony na zwierzęce aromaty jest opiekun. Najlepszym sposobem oceny sytuacji jest metoda „na oko”, wspomagana metodą „na nos”.  :) Jeśli ściółka zaczyna być wilgotna i jest w niej sporo odchodów – najwyższy czas na sprzątanie!

 

Dobrze dobrana ściółka, to połowa sukcesu.

Odpowiednio dobrana ściółka może znacznie zmniejszyć problem z brzydkimi zapachami wydobywającymi się z klatki. Najlepsza będzie taka, która skutecznie wchłonie wilgoć i pozostanie sucha przez dłuższy czas. Różnego rodzaju żwirki pochłaniają wilgoć i zapachy dużo lepiej niż trociny czy papier – dobrze sprawdzają się na przykład drewniany granulat, ściółka kukurydziana czy sylikonowy żwirek dla kotów (ten drugi polecamy szczególnie do kuwetek, nie jako podstawową ściółkę do klatki). Używanie ściółek zapachowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Co prawda maskują zapach nieczystości, jednak chemiczne środki, którymi są nasączane mogą wywoływać podrażnienia i alergie!

 

Dieta ma znaczenie.

Na zapach odchodów duży wpływ ma to, czym karmisz swojego zwierzaka. Jeśli nieczystości po nim wydzielają wyjątkowo nieprzyjemny zapach – spróbuj zmiany diety. Nadmiar niektórych pokarmów będzie wpływał źle na zapach wydobywający się z klatki – lepiej unikać na przykład częstego podawania karmy dla psów czy dużej ilości owoców. Również niektóre gotowe pokarmy dla szczurów dostępne w sklepach mogą pogarszać sprawę, więc czasem warto sprawdzić ofertę innej firmy. Z kolei dodanie kilku kropli octu jabłkowego do szczurzego poidła pomoże zniwelować przykry zapach, a jednocześnie może wpłynąć pozytywnie na sierść i kondycję zwierzaka – ocet jabłkowy wspomaga układ odpornościowy, pomaga oczyścić jelita i odtruć organizm, odstrasza insekty, a do tego jest całkiem lubiany przez szczury.

 

Odpowiednie urządzenie klatki może pomóc.

Pręty z surowego i ocynkowanego drutu bardzo chętnie chłoną zapach, a skuteczne pozbycie się go niemalże graniczy z cudem. Dużo łatwiej utrzymać neutralny zapach prętów powlekanych i lakierowanych, wiec dobrze jest wziąć to pod uwagę przy wyborze klatki. Każdej klatce, nie zależnie z jakiego materiału ma pręty, przyda się raz na jakiś czas porządne mycie, aby pozbyć się zaschniętych resztek odchodów z kuwety i krat. Wyposarzenie prawdopodobnie będzie potrzebowało częstszego mycia, niż sama klatka, zwłaszcza jeśli szczurki będą załatwiały na nie swoje potrzeby. Istotny wpływ na zapach może mieć też to, z jakich materiałów zrobione są szczurze mebelki i zabawki. Wszystkie drewniane akcesoria szybko nasiąkają moczem, więc dobrze jest ich unikać. Dużo lepszym rozwiązaniem będą plastikowe domki, półki i rury. Szczury często siusiają tam, gdzie śpią, więc istotne jest zadbanie o czystość tych miejsc. Wyposarzenie, które jest wykonane z materiału powinno być często prane, a posłania z papieru czy ligniny (lub inne, których używamy jednorazowo) dobrze jest wymieniać codziennie. Nauczenie zwierzaków korzystania z kuwetki narożnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem – można ją łatwo i szybko sprzątnąć, jeśli będzie taka potrzeba nawet codziennie, a reszta podłoża w klatce dłużej pozostanie czysta.

 

Pomocne dodatki.

Aby wspomóc walkę z brzydkimi zapachami warto czasem zastosować neutralizatory lub pochłaniacze zapachów. Uważaj jednak przy wyborze odpowiedniego środka, bo podobnie jak pachnące ściółki, niektóre z nich mogą wywoływać alergie i podrażnienia! Godnym polecenia wyrobem jest na przykład Biodor Animal – nie zawiera żadnych szkodliwych środków chemicznych, jest skuteczny i zostawia przyjemny zapach. Jego działanie opiera się na rozkładaniu związków zawartych w odchodach z pomocą nieszkodliwych bakterii. Jest wydajny i nadaje się do wszystkich powierzchni, zarówno w klatce jak i na zewnątrz, można też spryskać nim lekko ściółkę.

 

To nie ja śmierdzę!

Szczury, jako bardzo czyste zwierzaki, potrafią zadbać o swoją higienę jak należy i w większości przypadków nie ma potrzeby angażowania właściciela do czyszczenia ich futerka. Regularne kąpiele ogonka nie stanowią żadnego rozwiązania dla problemu przykrego zapachu! Co prawda szczurze futerko potrafi czasem przejść „aromatem” zbyt długo nie sprzątanej ściółki, jednak w większości przypadków szczur sam poradzi sobie z usunięciem wszystkich nieczystości ze swojej sierści - wystarczy, że mu to umożliwisz poprzez zadbanie o czystość otoczenia, w którym mieszka. Gdyby jednak okazało się, że szczur np. wyjątkowo ubrudził się i rzeczywiście potrzebuje kąpieli – możesz umyć go w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie, jako środka myjącego używając delikatnego szamponu dla kociąt, Nizoralu lub płynu do higieny intymnej, a po kąpieli osuszyć go starannie ręcznikiem. Nie należy jednak zapominać, że kąpiel jest potrzebna tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, a regularne kąpiele nie tylko nie są niezbędne, ale również mogą okazać się szkodliwe!

 

Treść artykułu stanowi moją własność. Obowiązuje zakaz kopiowania i rozpowszechniania bez zgody autora.

 

Copyright © 2013 Wonderland rattery, Olga Szymak. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!